IREX-ის საგრანტო კონკურსი
IREX (საერთაშორისო კვლევის და გაცვლების საბჭო) აცხადებს  საგრანტო კონკურსს, უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის მხარდაჭერის პროგრამაში (UASP) მონაწილეობის მისაღებად.
IREX (www.irex.org)  აღნიშნულ პროგრამას  2002 წლიდან ახორციელებს. UASP-ის სტიპენდია კვლევის მენეჯმენტში მიზნად ისახავს დაეხმაროს ევრაზიისა და აფრიკის განსაზღვრულ უნივერსიტეტებს, განახორციელონ რეფორმები, ადმინისტრაციისა და მენეჯმენტის კუთხით.
პროგრამის მონაწილეთა შერჩევა ხდება კონკურსის საფუძველზე და საშუალებას აძლევს უნივერსიტეტის საშუალო და მაღალი რანგის მმართველებს (მაგ: ადმინისტრატორი, მკვლევარი, ბუღალტერი),  გაემგზავრონ ამერიკაში და იმუშაონ ამერიკის სახელმწიფო უნივერსიტეტებში, ამერიკელ კოლეგასთან ერთად, კონკრეტული უნივერსიტეტის რეფორმის პროექტზე. პროგრამა არის სრულად დაფინანსებული და მას ფინანსურ მხარდაჭერას  ნიუ იორკის კარნეგის კორპორაცია უწევს.
პროგრამა მოიცავს ორ კომპონენტს:
1. სტიპენდიები კვლევის მენეჯმენტში (6 კვირა ამერიკის შეერთებულ შტატებში): ოთხი კვირა დაეთმობა კვლევის მენეჯმენტს ამერიკის უნივერსიტეტში, პრაქტიკაზე დაკვირვებასა და კვლევითი ადმინისტრირების სამოქმედო გეგმის შემუშავებას ან შედარებით კვლევას -  პრაქტიკაზე დაკვირვებისას ძირითადი ასპექტების გამოყოფას და მათი გამოყენების შესაძლებლობას მშობლიურ უნივერსიტეტში).  ორი კვირა დაეთმობა ინტენსიურ ტრეინინგს  ვაშინგტონში.
2. გრანტები და პოსტ-სასტიპენდიო ჩართულობა: UASP-ის მონაწილეებს აქვთ შესაძლებლობა, მოიპოვონ გრანტები კვლევის ადმინისტრირების პროექტის წამოწყების მიზნით, მშობლიურ დაწესებულებებში, შეუძლიათ დაესწრონ შესაბამის ადგილობრივ  და საერთაშორისო კონფერენციებს ან წარუდგინონ კვლევითი გრანტი მშობლიური დაწესებულების ფაკულტეტის წევრს.
დეტალური ინფორმაცია აღნიშნული კონკურსის შესახებ შეგიძლიათ იხილოთ შემდეგ ბმულზე: www.irex.org/uasp  ან თანდართული ფაილის სახით.

IREX (International Research and Exchanges Board) announces grants contest - University Administration Support Program (UASP) 2018. It is a fully funded international fellowship and training opportunity for senior managers in selected universities across Eurasia and Africa (including Telavi Iakob Gogebashvili State University).
IREX (www.irex.org) has been delivering the University Administration Support Program (UASP) since 2002 with funding from the Carnegie Corporation of New York. The UASP's Fellowship in Research Management supports the development of university research management capacity at select public universities in Eurasia and Africa.
Competitive applicants should be mid- to senior-level research managers or hold another university position related to research management (e.g. research administrators, principal investigators, accountants).
The program has two main components:
1. Fellowships in Research Management (6 weeks in the United States): Four weeks are spent collaborating with a research management counterpart at a US university, observing practice and building a Research Administration Implementation Plan (practical workplan for implementing a research management practice or reform at the home institution) or a Comparison Study (outline of key aspects of the observed practice and its applicability to the home context). The university placement is book-ended by two weeks of intensive training and facilitated reflection in Washington, DC.
2. Grants and Post-Fellowship Engagement: UASP Fellows are eligible to compete for grants to support follow on activity to kickstart a research administration project in their home institutions, to attend relevant national and international conferences or to provide a research grant to a faculty member from their home institution.
In attached flyer is an overview to the program timeline, structure, and sample research management topics that fellows can choose to focus on during the program.
Further information about the program is available at IREX websitewww.irex.org or in the attached file.