ეროვნული შეხვედრა, RURD-ის პროექტის ფარგლებში
2019 წელს აკაკი წერეთლის  სახელობის ქუთაისის სახელმწიფო  უნივერსიტეტი ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული  ERASMUS+ ინსტიტუციური განვითარების (CBHE) პროექტის - ,,რეგიონალური უნივერსიტეტების როლი რეგიონის განვითრებაში“  -კოორდინატორი გახდა.
პროექტში მონაწილეობს ოთხი ევროპული უნივერსიტეტი: სანტიაგო დე კომპოსტელა (ესპანეთი), გრაცის უნივერსიტეტი (ავსტრია), მასარიკის უნივერსიტეტი (ჩეხეთი), ვიტაუტას მაგნუსის უნივერსიტეტი (კაუნასი, ლიეტუვა), ყველა ქართული რეგიონალური უნივერსიტეტი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი. სწორედ მათთან თანამშრომლობით, აკაკი წერეთლის სახელობის ქუთაისის  სახელმწიფო უნივერსიტეტი განახორციელებს ეროვნულ პროექტს, რომლის მიზანია საქართველოს რეგიონალური უმაღლესი სა განმანათლებლო დაწესებულებების როლის გაზრდა რეგიონის განვითარებაში.
2020 წლის 17 თებერვალს, ზემოთ აღნიშნული RURD-ის პროექტის ფარგლებში, აკაკი წერეთლის სახელობის ქუთაისის  სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა ეროვნული შეხვედრა, პროექტის კონსორციუმში შემავალი რეგიონული ქართული უნივერსიტეტების წარმომადგენლების მონაწილეობით.  იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან  შეხვედრას უნივერსიტეტის რექტორი ირმა შიოშვილი, ადმინიტრაციის ხელმძღვანელი მზია მაისურაძე და საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის უფროსი  თამარ ასლანიშვილი დაესწრნენ.
შეხვედრაზე განიხილეს პროექტის დეტალები, გაკეთდა პროექტის ფარგლებში შესასრულებელი სამუშაო პაკეტების ანალიზი. თითოეულმა უნივერსიტეტმა  მისიის, ხედვისა და სტრატეგიული განვითარების გეგმის შემუშავებისთვის საჭირო SWOT ანალიზის პრეზენტაცია წარადგინა.

National Meeting under the Project RURD
Akaki Tsereteli Kutaisi State University became the coordinator of EC funded Erasmus+ institutional development (CBHE) project “Role of Universities in the Regional Development” in 2019.
Four European universities  Santiago de Compostela (Spain), University of Graz (Austria), Masaryk University (the Czech Republic), Vytautas Magnus University (Kaunas, Lithuania), all Georgian regional universities, Ministry of Education and Science of Georgia and National Center for Educational Quality Enhancement are also involved in the project. In cooperation with the abovementioned project participants Akaki Tsereteli Kutaisi State University is fulfilling the national project that aims to increase the role of Georgian regional higher educational institutions in the regional development.
Within the framework of RURD project, the national meeting was held at Akaki Tsereteli Kutaisi State University on February 17, 2020. The project consortium Georgian regional university representatives participated in the meeting. The meeting was also attended by Iakob Gogebashvili Telavi State University Rector Irma Shioshvili, Head of Administration Mzia Maisuradze and Head of International Relations Office Tamar Aslanishvili.
During the meeting, the project details were discussed and the activities to be implemented under the project were analyzed. Each university made a presentation of SWOT Analysis necessary for the elaboration of the mission, viewpoint and strategic development plan.