თელავის უნივერსიტეტის სტუდენტები ნიდერლანდებში იმყოფებოდნენ
იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის 10 სტუდენტი პროექტ Pact4skill-ის ფარგლებში, სასწავლო ვიზიტით ამსტერდამში იმყოფებოდა.
პროექტის მონაწილე სტუდენტებმა ორი, ბრილიანტების მუზეუმი და რიხსმუზეუმი მოინახულეს.
თელაველმა ახალგაზრდებმა კვიპროსელ და ფრანგ სტუდენტებთან ერთად ახალი ტიპის მუზეუმების, მუზეუმების პლატფორმების და თამაშების შექმნაზე იმუშავეს.
სტუდენტები ამსტერდამში ერთი კვირით იმყოფებოდნენ, რამაც მათ სექტემბრის თვეში დაგეგმილი ონლაინ- თამაშების შესაქმნელი ტრენინგისათვის მომზადების შესაძლებლობა მისცა.
პროექტი Pact4skill ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული პროექტია, რომლის პარტნიორები თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის გარდა, კვიპროსის თავისუფალი უნივერსიტეტი, საფრანგეთის პარიზის ქერჯის უნივერსიტეტი, საბერძეთის, იტალიისა და ნიდერლანდების უნივერსიტეტები არიან.

Telavi State University Students had the opportunity to visit the Netherlands
Specifically, 10 students from Iakob Gogebashvili Telavi State University embarked on a study visit to Amsterdam within the Pact4skill project.
During their stay in Amsterdam, the students participating in the project had the chance to explore two prominent museums: the Diamond Museum and the Rijksmuseum. Alongside their peers from Cyprus and France, the young individuals from Telavi actively collaborated on the development of innovative museum concepts, museum platforms, and gaming experiences.
This enriching experience lasted for a week, providing them with valuable time to prepare for an upcoming online gaming training scheduled for September.
It's worth noting that the Pact4skill project is financially supported by the European Commission and boasts several partner institutions. In addition to Telavi State University, these partners include the Free University of Cyprus, the University of Paris-Kerji in France, as well as universities in Greece, Italy, and the Netherlands.