ევროკავშირის პროექტი “ლაბორატორიული ჯანმრთელობისა და უსაფრთხოების უწყვეტი განათლების კურსები (LLL) ახალგაზრდებისთვის დასავლეთ და აღმოსავლეთ საქართველოში”
პროექტის განხორციელების ვადები: 2 წელი (2020 წლის 01 აგვისტოდან 2022 წლის 01 აგვისტომდე).
ჩართული პერსონალი: პროექტის სასწავლო პროცესის კოორდინატორი კახეთის რეგიონში თესაუ-ს პროფესორი მაგდა დავითაშვილი
ევროკავშირის მხარდაჭერით ხორციელდება პროექტილაბორატორიული ჯანმრთელობისა და უსაფრთხოების უწყვეტი განათლების კურსები ახალგაზრდა პროფესიონალებისთვის დასავლეთ და აღმოსავლეთ საქართველოში" (ENI/2020/417-316)
პროექტის მისიაა ხელი შეუწყოს ლაბორატორიული მომსახურების დარგის ახალგაზრდა პროფესიონალთა კომპეტენციების გაძლიერებასა და დასაქმებას თბილისსა და საქართველოს რეგიონებში (იმერეთი, აჭარა, კახეთი) ლაბორატორიული ჯანმრთელობისა და უსაფრთხოების სფეროში უწყვეტი განათლების ერთიანი პლატფორმის შექმნის გზით.
პროექტი მიზნად ისახავს: საქართველოს ოთხ უნივერსიტეტში (ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი და ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი) დაინერგოს ლაბორატორიული ჯანმრთელობისა და უსაფრთხოების უწყვეტი განათლების კურსები; პარტნიორების აქტიური მონაწილეობით თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში შეიქმნას და დაინერგოს პედაგოგთა/ტრენერთა პროფესიული გადამზადების კურსები, რათა მათ შეძლონ ადგილზე მოამზადონ დაინტერესებული პირები ლაბორატორიული უსაფრთხოების მიმართულებით; შეიქმას ონ-ლაინ პორტალი, რომელიც გააერთიანებს ორ ძირითად კომპონენტს: ) ცოდნის საერთაშორისო პლატფორმა/ფორუმს და ) ერთიან ონ-ლაინ დასაქმების/კარიერული განვითარების პორტალს; განვითარდეს თანაშრომლობა უნივერსიტეტებსა და კერძო და სახელმწიფო ლაბორატორიებს შორის სტაჟირების პროგრამების ინიცირებისა და განხორციელებით.
პროექტი ხორციელდება კონსორციუმის მიერ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ხელმძღვანელობით. კონსორციუმში თსუ-თან ერთად ჩართულები არიან დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრი, სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორია და საქართველოს ბიოტექნოლოგიის ასოციაცია. პროექტის საერთაშორისო პარტნიორები არიან ტერამოს უნივერსიტეტი (ბიომეცნიერებებისა და ტექნოლოგიების ფაკულტეტი) და მილანის უნივერსიტეტი (კლინიკური მიკრობიოლოგიის და ვირუსულოგიის ლაბორატორია).
პროექტის ფარგლებში მოხდება თესაუ-ს ლაბორატორიების აღჭურვა ბიოუსაფრთხოების დაცვის თვალსაზრისით, რაც მომავალში ხელს შეუწყობს საბუნებისმეტყველო და აგრარულ მეცნიერებათა მიმართულების კვლევების განხორციელებას.

European Commission project The project LABORATORY HEALTH AND SAFETY LLL COURSES FOR YOUTH IN WEST AND EAST GEORGIA (CoLLLab) is supported by EU (ENI/2020/417-316).
The project aims to improve competencies and employability of young professionals dealing with laboratory services in Tbilisi, as well as Adjara, Imereti and Kakheti regions. The goals of the project include: to support young professionals by creating and launching the Life Long Learning (LLL) courses in Laboratory Health and Safety; to strengthen human capacity of Georgian Universities as Laboratory Health and Safety LLL course providers by introducing the training of trainers’ (ТoT) course; to increase awareness and knowledge of various stakeholders (e.g. private and public labs, various industry, educational institutions, etc) by creating the common e-platform/knowledge forum; to contribute to increasing interaction between youth and employer market by creating the on-line employment/career guidance hub.
The project consortium members with the overall coordination by Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (TSU) are presented by State Laboratory of Agriculture (SLA), L.Sakvarelidze National Center for Disease Control and Public Health (NCDC), and Georgian Biotechnology Association (GeBA). The final beneficiaries include four Georgian Universities, namely TSU, Akaki Tsereteli State University (ATSU), Batumi Shota Rustaveli State University (BSU), and Iakob Gogebashili Telavi State University (TeSaU), where four demo laboratories will be established and adequately equipped in order to provide the high quality courses in Laboratory Health and Safety.