თესაუს პროფესორის საჯარო ლექციები იტალიაში
იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის    ასისტენტ-პროფესორი მედეა მეტრეველი 16 აპრილიდან 1 მაისამდე, ერასმუს +  გაცვლითი პროგრამის ფარგლებში, იტალიაში,  ბოლონიის უნივერსიტეტში, იმყოფებოდა.
თესაუს პროფესორმა ლექციები ბაკალავრიატისა და მაგისტრატურის სტუდენტებთან რუსულ ენაში, თარგმნის თეორიასა და პრაქტიკაში, წაიკითხა.  მედეა მეტრეველმა, ასევე, ჩაატარა ვორქშოპები და  ბოლონიის უნივერსიტეტის  ლინგვისტიკისა და თარგმნის  სწავლების მეთოდებს  გაეცნო.
ორმხრივი თანამშრომლობის ფარგლებში, ცნობილი იტალიელი რუსისტი მონიკა პეროტო, მედეა მეტრეველთან ერთად, მონაწილეობას რუსულ-იტალიური ბილინგვიზმის საკითხებზე, ერთობლივი სამეცნიერო კვლევაში და  თელავის სახელმწიფო  უნივერსიტეტის საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციაში  მიიღებს.
თესაუში სწავლის სურვილი, ერასმუს+ გაცვლითი პროგრამის  ფარგლებში, ბოლონიის უნივერსიტეტის ორმა სტუდენტმა გამოთქვა.

TeSaU Professor’s Public Lectures in Italy
Iakob Gogebashvili Telavi State University Assistant-Professor Medea Metreveli has been to the University of Bologna, Italy from April 16th to May 1st under Erasmus+ exchange programme.
TeSaU Professor conducted lectures with Bachelor and Master students in Russian Language, Translation Theory and Practice. Medea Metreveli conducted workshops as well and she familiarized with the teaching methods of linguistics and translation at the University of Bologna.
In the course of mutual cooperation, a famous Italian specialist of Russian Philology – Monica Perotto, along with Medea Metreveli, will participate in joint scientific research on Russian-Italian Bilingualism matters and Telavi State University International Scientific Conference as well.
Two students from the University of Bologna expressed their will for studying at TeSaU under Erasmus+ exchange programme.