პროექტ VITA GLOBAL-ის პირველი ეტაპი დაიწყო
იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში  ტექნოლოგიის, ბიოქიმიის, მევენახეობისა და მარკეტინგის მიმართულებით სასწავლო მოდულები შეიქმნება.
მოდულების შემუშავება  პროექტში ჩართული ევროპული პარტნიორი უნივერსიტეტების უშუალო ხელმძღვანელობით განხორციელდება. ამის შემდგომ  ყველა უნივერსიტეტში, მეღვინეობა-მევენახეობის მიმართულებით, ერთობლივი პროგრამები შეიქმნება.
გადაწყვეტილება არგენტინის ქალაქ მენდოსაში, კუიოს უნივერსიტეტში,   ევროკომისიის  მიერ  თანადაფინანსებული პროექტის   VITA GLOBAL- ის  ფარგლებში გამართულ პირველ სამუშაო შეხვედრაზე მიიღეს.
შეხვედრის მონაწილეებმა დაათვალიერეს უნივერსიტეტის მფლობელობაში არსებული ღვინის ქარხანა, სადაც მხოლოდ სტუდენტები მუშაობენ. ამის გარდა, მოინახულეს ადგილობრივი წარმატებული ღვინის ქარხნები და ღვინის წარმოების ტექნოლოგიას გაეცნენ.
პროექტის განხორციელების მეორე ეტაპზე, 2019 წლის მაისიდან, სამუშაო შეხვედრებში თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის აგრარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის პროფესორ-მასწავლებლები ჩაერთვებიან. სწორედ ამ პერსპექტივაზე, აგრარული მიმართულებით განხორციელებულ და დაგეგმილ ღონისძიებებზე ისაუბრეს თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა, ირმა შიოშვილმა და  კუიოს უნივერსიტეტის აგრარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანმა, პროფესორმა მარია ფლავია ფილიპინმა.
პროექტში VITA GLOBAL-ი ბორდოს (საფრანგეთი) და ბოლონიის (იტალია) ევროპული უნივერსიტეტების გარდა, არგენტინის, სამხრეთ აფრიკის, ურუგვაის და ჩილეს უნივერსიტეტები მონაწილეობენ. მისი ხანგრძლივობა სამი წელია და  საქართველოს მხრიდან მხოლოდ  თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტია ჩართული.

The First Cycle of VITA GLOBAL Project has started
Training modules will be developed at Iakob Gogebashvili Telavi State University in the field of technology, biochemistry, viticulture and marketing.
Elaboration of the modules will be accomplished under the guidance of European partner universities involved in the project. Thereafter, joint programs will be developed in the field of Viticulture-Winemaking at all universities.
The decision was made during the first workshop carried out at the University of Cuyo, Mendoza City, Argentina within the framework of the VITA GLOBAL project that is co-funded by the European Commission.
Participants of the workshop inspected the Winery of the University where only students are employed.  They also inspected local successful wineries and got familiar with the wine production technology.
Telavi State University professor-teachers of the faculty of Agrarian Sciences will be involved in the workshops from the second cycle (May 2019) of the project implementation.This perspective definitely and events carried out and planned in the field of agriculture were the subject of the conversation between Telavi State University Rector, Irma Shioshvili and Cuyo University Dean of the Faculty of Agricultural Sciences, Professor Maria Flavia  Filippini.
Despite the European Universities of  Bordeaux (France) and Bologna (Italy), Universities of Argentina, South Africa, Uruguay and Chile are also involved in the VITA GLOBAL project. The project covers three years and Telavi State University is the only one involved in it from Georgian side.