პროექტი ,,იუნესკოს“ სიაში შემავალი ძეგლების კულტურული მემკვიდრეობის პირობების გაუმჯობესების შესახებ
2021 წლის 25-29 სექტემბერს,   ბულგარეთის ქალაქ ვარნაში,  შავი ზღვის აუზის პროექტის- ,,BSB831 HERIPRENEURSHIP"-,,გრძელვადიანი პარტნიორობის ჩამოყალიბება იუნესკოს სიაში შემავალი ძეგლების კულტურული მემკვიდრეობის პირობების გაუმჯობესების მიზნით და ახალი საინვესტიციო შესაძლებლობების შექმნა ტურიზმის სფეროსა და კულტურულ და კრეატიულ ინდუსტრიაში შავი ზღვის აუზის ტერიტორიაზე“ -ის ფარგლებში,  გაიმართა შეხვედრა, რომელსაც პროექტის პარტნიორი ორგანიზაციების გარდა,  ბულგარეთიდან  სხვა დაინტერესებული მხარეებიც  დაესწრნენ.
პროექტის მონაწილეებმა,  როგორც პროექტის  ერთ-ერთი გეოლოკაცია, იუნესკოს მიერ დაცული ძეგლი ,,ნესებარი“ მოინახულეს,   ოფიციალურ ტურიზმის ,,ექსპოს“ გახსნას ადგილზე დაესწრენენ და  სხვადასხვა  ქვეყნების წარმომადგენლებისგან პრეზენტაციები მოისმინეს.
შეხვედრის ბოლო დღე  სასწავლო ვიზიტის შეფასებას დაპროექტის შემდგომი ნაბიჯების დაგეგმვას დაეთმო.
პროექტის პარტნიორები არიან: კავალას განვითარების სააგენტო (საბერძნეთი), ,,დანუბე“- შავი ზღვის უნივერსიტეტთა ფონდი (რუმინეთი), ბულგარეთის ,,შავი ზღვის ადგილობრივი ხელისუფლების კავშირი“, მოლდოვას ,,ეროვნული ტურიზმის ასოციაცია“, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი და თურქეთის  ,,აღმოსავლეთ შავიზღვისპირეთის განვითარების სააგენტო“.
საქართველოს წარმომადგენლობა,  კოვიდპანდემიის პრევენციის მიზნით დაწესებული შეზღუდვების  და იმ რეალობის  გათვალისწინებით, რომ  ბულგარეთს საქართველო  ,,წითელი ზონის“ ქვეყნების სიაში ჰყავს შეყვანილი, შეხვედრას ონლაინ ფორმატში დაესწრო.

Project about improving cultural heritage conditions of the monuments included within the “UNESCO” list
On September 25-29, 2021, a meeting was held in Varna City, Bulgaria within the framework of the Black Sea Basin Project - “BSB831 HERIPRENEURSHIP” – “Establishing Long-Lasting Partnerships to Upgrade Heritage-Based Offers and Create New Investment Opportunities in Tourism and the Cultural and Creative Industries at UNESCO Designated Areas in The Black Sea Basin”. The meeting was attended by the project partner organizations and other interested parties from Bulgaria.
The project participants visited the UNESCO protected monument “Nessebar” as one of the project geolocations,  attended the official tourism “expo” opening  and listened presentations from the representatives of different countries.
The last meeting day covered the study visit evaluation matters and planning the next project steps.
The project partners are as follows: Development Agency of Kavala (Greece); The “Danube Black Sea” University Foundation (Romania); Union of Bulgarian Black Sea Local Authorities; National Inbound Tourism Association of Moldova; Iakob Gogebashvili Telavi State University (Georgia) and  “Eastern Black Sea Development Agency” (Turkey).
Georgian representatives attended the meeting in an online format providing the restrictions established for covidpandemic prevention and the fact that Georgia is included in the list of “Red Zone” countries by Bulgaria.