ტურისტული ინდუსტრიის განვითარებისათვის - თესაუში პროექტ HERIPRENEURSHIP-ის ფარგლებში მორიგი შეხვედრა ჩატარდა
თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი კავალას განვითარების სააგენტოს პროექტის ერთადერთი ქართველი პარტნიორია. პროექტის თანახმად, იუნესკოს სიაში შეტანილი კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების მეშვეობით, შავი ზღვის აუზის ხუთი ქვეყანა ახალ ტურისტულ კორიდორს შექმნის. საბერძნეთი, თურქეთი, მოლდოვა და რუმინეთი, პროექტში სხვადასხვა ორგანიზაციების მეშვეობით ჩაერთვებიან. იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, მონაწილე მხარეებს შორის ერთადერთი საგანმანათლებლო დაწესებულებაა.
პრესკონფერენცია პროდუქტის თაობაზე, უნივერსიტეტში, დღეს, სხავადასხვა ქვეყნის წარმომადგენელმა პროექტის ხელმძღვანელებმა ჩაატარეს. პროექტის კოორდინატორის, ნიკოლას თომაიდისის (საბერძნეთი) განმარტებით, იუნესკოს დაცული ძეგლების მეშვეობით, ყველა ასაკის ტურისტისთვის ხელმისაწვდომი, განათლებისა და გართობის გამაერთიანებელი პროდუქტი შეიქმნება. ,,ის ერთნაირად საინტერესო იქნება ყველა ასაკის ტურისტისთვის, დამუშავდება ელექტრონული წიგნი, მომზადდება აგრეთვე სასწავლო მოდულები გელოკაციების შესახებ. კორიდორი იქნება უნიკალური, მულტიმედიური სერვისი შავი ზღვის აუზის ტერიტორიაზე",- განაცხადა თომაიდისმა.
თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა უკვე წარადგინა კულტურული მკვიდრეობის 10 ლოკაციის ჩამონათვალი, რომელთა შორის, თელავის არქიტექტურა, ბატონის ციხე, ერეკლეს მონუმენტი, თელავური ქორწინების სახლი, თელავის ღვინის მარნები, ათასწლოვანი ჭადრის ხე და შუამთის მონასტერიც შევიდა. პროექტის ფარგლებში შექმნილ საბოლოო პროდუქტს 2023 წლის ბერლინის საერთაშორისო ტურიზმის გამოფენაზე წარმოადგენენ.

For the development of the tourism industry - another meeting was held in TeSaU under the HERIPRENEURSHIP project
Telavi State University is the only Georgian partner of the Kavala Development Agency project. According to the project, five countries of the Black Sea basin will create a new tourist corridor through the monuments of cultural heritage included in the UNESCO list. Greece, Turkey, Moldova and Romania will be involved in the project through different organizations. Iakob Gogebashvili Telavi State University is the only educational institution among the participating parties.
A press conference about the product was held at the university today by project managers from different countries. According to the project coordinator, Nicholas Thomaidis (Greece), a product combining education and entertainment, accessible to tourists of all ages, will be created through UNESCO protected monuments. "It will be equally interesting for tourists of all ages, an e-book will be developed, educational modules about geolocations will also be prepared. The corridor will be a unique, multimedia service in the territory of the Black Sea basin", said Thomaidis.
Telavi State University has already submitted a list of 10 cultural heritage sites, among which Telavi Architecture, Batoni Castle, Erekle Monument, Telavi Marriage House, Telavi Wine Cellars, Millennial Plane Tree and Shuamta Monastery were included. The final product created within the framework of the project will be presented at 2023 Berlin International Tourism Exhibition.