უნივერსიტეტის როლი რეგიონულ განვითარებაში, უნივერსიტეტის სოციალური პასუხისმგებლობა, როგორც უნივერსიტეტის ერთ-ერთი სტრატეგიული მიზანი
კურსის აღწერა
კურსიუნივერსიტეტის როლი რეგიონულ განვითარებაში, უნივერსიტეტის სოციალური პასუხისმგებლობა, როგორც უნივერსიტეტის ერთ-ერთი სტრატეგიული მიზანი”, განიხილავს საუკეთესო ევროპულ გამოცდილებას, თუ როგორი ურთიერთდამოკიდებულება აქვთ რეგიონულ უმაღლეს სასწავლებლებს, ადგილობრივ ხელისუფლებასა და რეგიონში არსებულ საწარმოებს და როგორ თანაცხოვრობენ ისინი რეგიონის განვითარებისთვის. მთავარი თემა იქნება კავშირი უნივერსიტეტსა და გარე საზოგადოებას შორის, როგორიცაა ადგილობრივი ხელისუფლება და ინდუსტრიები.
ტრენინგის მიზანია მონაწილეთა ცნობიერების ამაღლება უნივერსიტეტის როლის შესახებ რეგიონულ განვითარებაში, ევროპული პრაქტიკის გაზიარებისა და ცოდნის ჩამოყალიბება უმაღლეს სასწავლებელსა და ადგილობრივ საზოგადოებას შორის თანამშრომლობის სხვადასხვა მიდგომებთან დაკავშირებით ( ხელისუფლება და ბიზნეს სექტორი).
სამიზნე ჯგუფი:
კახეთის ადგილობრივი სამხარეო ხელისუფლების წარმომადგენლები, პარტნიორი ბიზნეს ინდუსტრიების წარმომადგენლები და უნივერსიტეტის პერსონალი (მონაწილეების მრავალფეროვნება მისცემს კურსის ხელმძღვანელს შესაძლებლობას წარმართოს დისკუსია სხვადასხვა პერსპექტივიდან)
სწავლის მოსალოდნელი შედეგები:
მონაწილეები მიიღებენ ინფორმაციას ევროკავშიროს მიერ თანადაფინანსებულ პროექტის RURD-ის შესახებ
შესაძლებლობა ექნებათ გაიაზრონ უნივერსიტეტის როლი რეგიონულ განვითარებაში უსდ-ის პერსპექტივიდან
მონაწილეებს საშუალება ექნებათ გადააფასონ უსდსა და მათ ორგანიზაციებს შორის უკვე არსებული ურთიერთდამოკიდებულების მოვალეობები და პასუხისმგებლობები
მონაწილეებს შეექმნებათ წარმოდგენა უნივერსიტეტის  სოციალური პასუხისმგებლობის შესახებ, როგორც უნივერსიტეტის მესამე მისია/ მისი დადებითი გავლენა რეგიონულ განვითარებაზე
დიდაქტიკური მიდგომა
მოსამზადებელი სამუშაოები:
მონაწილეებს წინასწარ მომზადებული უნდა ჰქონდეთ თავიანთი ორგანიზაციის შესახებ ინფორმაცია, მათი უნიერსიტეტთან არსებული კავშირების შესახებ.
კურსის მსვლელობის  დროს:
მონაწილეებმა აქტიური მონაწილეობა უნდა მიიღონ  დისკუსიაში
საჭიროების შემთხვევაში გამოიყენონ მენტიმეტრი
შინაარსი:
1. RURD პროექტის პრეზენტაცია
2. კონკურენტუნარიანობა, სტრატეგიული მენეჯმენტი, ქალაქების/რეგიონების სტრატეგიული ბრენდინგი და იმიჯი
3. უნივერსიტეტის, ადგილობრივი ხელისუფლებისა და ინდუსტრიის პარტნიორებს შორის ურთიერთქმედების სხვადასხვა შესაძლებლობების იდენტიფიცირება და გაგება
4.ბარიერები და გამოწვევების ანალიზი უნივერსიტეტს, ადგილობრივ ხელისუფლებას და ინდუსტრიის პარტნიორებს შორის თანამშრომლობისთვის
5. პრაქტიკული და სტრატეგიული მიდგომები ახალი კავშირების დასამყარებლად როგორც ონლაინ, ისე პირისპირ, და აგრეთვე უკვე არსებული ურთიერთობების შენარჩუნება
6. რა არის სოციალური პასუხისმგებლობა ზოგადად და კონკრეტულად უნივერსიტეტისთვის.
კითხვები და დისკუსია
კურსის შემდეგ
მონაწილეებს ეთხოვებათ გაავრცელონ ინფორმაცია თავიანთ ორგანიზაციაში კურსზე დასწრების შესაძლებლობის შესახებ

The role of university in the regional development, Social responsibility of the university as one of the strategic goal for the University
(Module 2)
Course Description
The course "The role of the university in regional development, the university's social responsibility as one of the strategic goals of the university" discusses the best European experience of how regional higher education institutions, local government and regional enterprises interact and how they coexist for regional development. The main theme will be the connection between the university and the outside community such as local government and industries.
The aim of the training is to raise the awareness of the participants about the role of the University in the regional development, to share European practices and to establish knowledge about the different approaches of cooperation between the higher education institution and the local community (government and business sector).
Target group:
Representatives of the local regional authorities of Kakheti, representatives of partner business industries and university staff  ( the diversity of participants will give course leader a chance to open the live discussions from different perspective)
Expected learning outcomes:
Participants will receive information about the  EU co-funded project RURD project
• Will have the opportunity to understand the role of the University in regional development from the perspective of the HEI
• Participants will be able to re-evaluate the existing duties  and responsibilities of the relationship between HEIs and their organizations.
• Participants will have an idea of ​​the University's social responsibility as the University's third mission / its positive impact on regional development
Didactical Approach
Preparatory work:
Participants should be prepare presentation in advance about their organization, their connections to their university.
During the course:
• Participants should take an active part in the discussion
• Use a Mentimeter if necessary
Contents:
1. RURD project presentation
2. Competitiveness, Strategic management, Strategic branding and imaging of cities/ regions
3. Identify and understand the various opportunities for interaction between the University, local government and industry partners
4. Barriers and Challenge Analysis for Cooperation between University, Local Government and Industry Partners
5. Practical and strategic approaches to establishing new connections both online and face-to-face, as well as maintaining existing relationships
6. What is social responsibility for the university in general and for the university in particular.
Questions and  discussion
Follow up
Participants are asked to distribute the information about the possibility of attending course in their organization