თესაუ-ს პროფესორები, აკადემიური ტურის ფარგლებში, ირლანდიისა და გერმანიის უნივერსიტეტებში იმყოფებოდნენ
2022 წლის 12-19 ოქტომბერს Erasmus + -ის ფარგლებში მიმდინარე საერთაშორისო  პროექტის ESTA („Educating Science Teachers for All“) თესაუ-ს პროექტის წევრები - კოორდინატორი-პროფესორი ნინო მოდებაძე, ასოც. პროფესორი თამარ მიქელაძე და მოწვეული დოქტორი ნათია ბაღათრიშვილი, აკადემიური ტურის ფარგლებში, ლიმერიკის უნივერსიტეტის ბერნალის ინსტიტუტს (ირლანდია) და ლუდვიგსბურგის უნივერსიტეტს (გერმანია) ესტუმრნენ. პროექტის წევრებმა მოინახულეს და პრაქტიკულად იმუშავეს სასწავლო ლაბორატორიებში, დაესწრნენ ირლანდიის საბუნებისმეტყველო მასწავლებელთა კონფერენციას (ლიმერიკი) და საჯარო სკოლაში საბუნებისმეტყველო საგნების გაკვეთილებს (ლუდვიგსბურგი). ვიზიტის ფარგლებში დრო დაეთმო ასევე სწავლების ახალი მეთოდების (CLIL-ის მეთოდი, კვლევაზე დაფუძნებული სწავლება, კულტურის და ბუნებისმეტყველების კავშირი), თეორიული საფუძვლების და მათი უპირატესობების ახსნას და შესაბამისი თანამედროვე კვლევების განხილვას.
აკადემიური ტურის პრაქტიკული ღირებულება და მნიშვნელობა აისახება პროექტი ESTA-ს ფარგლებში შემუშავებულ ახალ სატრენინგო მოდულში და მასწავლებელის მომზადების ინტეგრირებულ საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამის კურსებში.

Tesau professors visited the universities of Ireland and Germany as part of an academic tour.
On October 12-19, 2022, members of the Tesau project of the international project ESTA ("Educating Science Teachers for All") - coordinator-professor Nino Modebadze, Assoc. Professor Tamar Mikeladze and invited Dr. Natia Bagatrishvili, as part of their academic tour, visited the Bernal Institute of the University of Limerick (Ireland) and the University of Ludwigsburg (Germany). Project members visited and worked in teaching laboratories, attended the Irish Science Teachers' Conference (Limerick) and public school science classes (Ludwigsburg). During the visit, time was also devoted to explaining new teaching methods (CLIL method, research-based teaching, connection between culture and natural science), theoretical foundations and their advantages, and discussing relevant modern researches.
The practical value and importance of the academic tour is reflected in the new training module developed under the ESTA project and in the integrated undergraduate and graduate teacher training courses.