თესაუს წარმომადგენლები საერთაშორისო კონფერენციაზე
თესაუს წარმომადგენლებმა, პროექტ “ETHICS’-ის ფარგლებში მომზადებული სტატიები საერთაშორისო კონფერენციაზე წარადგინეს.
2024 წლის 8 ოქტომბერს, კავკასიის უნივერსიტეტის აკადემიური წერის ცენტრის ორგანიზებით გაიმართა მეოთხე საერთაშორისო კონფერენცია, რომელიც განათლებაში ეთიკური პრინციპების დამკვიდრებას მიეძღვნა.
თესაუს პროფესორებმა ნინო კახაშვილმა და სალომე თათულიშვილმა წარადგინეს ერთობლივი მოხსენება თემაზე: „აკადემიური პერსონალის დამოკიდებულება კვლევის ეთიკის პრინციპებისადმი — თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მაგალითზე“, მოწვეულმა დოქტორმა სოფიო არსენიშვილმა კი გააკეთა მოხსენება თემაზე: „აკადემიური კეთილსინდისიერება ჯგუფური მუშაობის პროცესში“.
კონფერენციის ძირითადი თემები მოიცავდა ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა: ხელოვნური ინტელექტის გენერაციული ინსტრუმენტების გამოყენების ეთიკური ჩარჩო, აკადემიური კეთილსინდისიერებისა და ეთიკის პრინციპები სწავლებისა და სწავლების პროცესში, ასევე, უმაღლესი განათლების სისტემაში.
მონაწილეებს მიეცათ შესაძლებლობა დისტანციურად დასწრებოდნენ აკადემიური კეთილსინდისიერების ევროპული ქსელის პანელურ დისკუსიას თემაზე: „ხელოვნური ინტელექტი უმაღლეს განათლებაში“.
კონფერენციის მიზანს წარმოადგენდა მონაწილეებისთვის გამოცდილების გაზიარების პლატფორმის შექმნა და კონკრეტული შემთხვევების ანალიზის საშუალებით ეფექტიანი სტრატეგიების გამომუშავება თანამედროვე გამოწვევების საპასუხოდ.
ღონისძიება ტარდება ყოველწლიურად Erasmus+ ინსტიტუციური განვითარების პროექტის — „აკადემიური კეთილსინდისიერება ხარისხიანი სწავლისა და სწავლებისთვის ქართულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში“ (INTEGRITY) — ფარგლებში.
მიმდინარე წელს კონფერენციის ფოკუსი კვლევის ეთიკის მიმართულებით გაძლიერდა პროექტის „კვლევის პასუხისმგებლობიანად წარმართვა – კვლევის კეთილსინდისიერება და ეთიკა ქართულ უნივერსიტეტებში“ (ETHICS) ფარგლებში.

Articles Prepared within the Framework of the “ETHICS” Project Presented at an International Conference
On October 8, 2024, the Academic Writing Center of Caucasus University hosted the 4th International Conference dedicated to ethical principles in education.
Representatives from Iakob Gogebashvili Telavi State University also took part in the event. Professors Nino Kakhashvili and Salome Tatulishvili delivered a joint presentation titled "Attitudes of Academic Staff Towards Research Ethics Principles – the Case of Telavi State University." Additionally, Sophio Arsenishvili presented on the topic "Academic Integrity in the Process of Group Work."
The conference focused on key issues such as the ethical use of generative AI tools, principles of academic integrity and ethics in teaching and learning, and the role of ethics in higher education. Participants also had the exclusive opportunity to attend a panel discussion by the European Network for Academic Integrity, held online, on the topic: “Artificial Intelligence in Higher Education.”
The aim of the event was to create a platform for experience sharing and case analysis among participants, which in turn supports the development of effective strategies to address emerging challenges in the academic field. This annual conference is held within the framework of the Erasmus+ Institutional Development Project "Academic Integrity for Quality Teaching and Learning in Higher Education Institutions in Georgia " (INTEGRITY).
This year, the focus on research ethics was further emphasized due to the ongoing international project "