აკადემიური კეთილსინდისიერების საერთაშორისო დღე თესაუში
15 ოქტომბერს, თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში სამეცნიერო ფესტივალის საგამოფენო სივრცეში, ერასმუს+ პროექტის ,,კვლევის პასუხისმგებლობიანად წარმართვა- კვლევის კეთილსინდისიერება და ეთიკა ქართულ უნივერსიტეტებში” (ETHICS) ფარგლებში გამოცემული პრომო-მასალები იყო წარმოდგენილი.
დაინტერესებული პირებისათვის გაიმართა საინფორმაციო შეხვედრაც, სადაც პროექტის წევრებმა კვლევის ეთიკისა და კეთილსინდისიერების მიმართულებით არსებული მექანიზმების, პროცედურებისა და სერვისების გაუმჯობესების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
პროექტი დაფინანსებულია ევროკომისიის მიერ და მას კოორდინირებას ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი უწევს.
შეგახსენებთ, რომ 15 ოქტომბერი აკადემიური კეთილსინდისიერების საერთაშორისო დღეა.
სამეცნიერო ფესტივალს, რომლის ფარგლებშიც გამოფენა შედგა, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრი გივი მიქანაძე, მინისტრის მოადგილე ზვიად გაბისონია, კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი ალადაშვილი, უნივერსიტეტების რექტორები, სამეცნიერო სფეროს წარმომადგენლები და სხვა მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.

International Day of Academic Integrity at TeSaU
On 15 October, within the framework of the Scientific Festival, an exhibition space was arranged at Telavi State University, featuring promotional materials published under the Erasmus+ project “Responsible Conduct of Research – Research Integrity and Ethics in Georgian Universities” (ETHICS).
An informational meeting was also held for interested participants, during which project members discussed the importance of improving existing mechanisms, procedures, and services related to research ethics and integrity.
The project is funded by the European Commission and coordinated by Ilia State University.
It should be noted that 15 October is the International Day of Academic Integrity.
The Scientific Festival, within which the exhibition took place, was attended by the Minister of Education, Science and Youth of Georgia, Mr Givi Mikanadze; Deputy Minister, Mr Zviad Gabisonia; the State Representative in the Kakheti Region, Mr Giorgi Aladashvili; university rectors; representatives of the academic and scientific community; and other invited guests.