თესაუ-ს სტუდენტის წარმატება სამეცნიერო კონფერენციებზე
2016   წლის 10, 11 მაისს აკაკი წერეთლის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა სტუდენტთა სამეცნიერო კონფერენცია, რომელშიც საქართველოს 700-მდე სტუდენტი იღებდა მონაწილეობას. მათ შორის იყო იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის ისტორიის ფაკულტეტის სტუდენტი  მაკა ბოტკოველი, რომელმაც თემა -,,ვანთის არქეოლოგიური გათხრები“-წარადგინა. მაკა იმ 130 წარმატებულ სტუდენტს შორის აღმოჩნდა, რომლებსაც სერთიფიკატები გადაეცათ.
თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტის   მონაწილეობა   ასევე წარმატებული აღმოჩნდა  ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ჰუმანიტარუულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის კლასიკური ფილოლოგიის, ბიზანტისტიკისა და ნეოგრეცისტიკის ინსტიტუტის სამეცნიერო კონფერენციაზეც, რომელიც 13, 14 მაისს ჩატარდა.
კონფერენციის შემდეგ სტუდენტებმა ვანის ნაქალაქარი დაათავლიერეს.
შეგახსენებთ, რომ მაკა ბოტკოველი, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სხვა სტუდენტებთან ერთად, ასევე აქტიურად მონაწილეობდა  სადაზვერვო არქეოლოგიურ ექსპედიციაში, რომელიც სასულიერო და საერო კულტურის  ძეგლების შესწავლის მიზნით, კისისხევის და თურდოს ხეობებში მიმდინარეობდა.

TeSaU Student Progress at the Scientific Conferences
Students’ scientific conference combining 700 Georgian students took place at Akaki Tsereteli State University on May 10-11, 2016. Amongst was Maka Botkoveli – Iakob Gogebashvili Telavi State University student of the faculty of Humanities. She presented the topic – “Vanta Archeological Excavations”. Maka turned out to be amongst those 130 successful students who were awarded with the certificates.
Telavi State University student achieved success at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University scientific conference of the Institute of Classical Philology, Byzantine and Modern Greek Studies (Faculty of Humanities) as well. The conference was held on May 13-14.
After the conference, students saw the Former City-site of Vani.
Along with other Iakob Gogebashvili Telavi State University students, Maka Botkoveli was actively involved in archeological expeditions, too, taking place in Kisiskhevi and Turdo Gorges with the purpose of studying the spiritual and secular monuments.