საინფორმაციო შეხვედრა პროექტ G-PriED-ის ფარგლებში
თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის განათლების მეცნიერებათა ფაკულტეტზე დაწყებითი განათლების საბაკალავრო საგანმანათლებლო პროგრამის განხორციელებაში მონაწილე აკადემიურ პერსონალთან პრო­ექ­ტ G-PriED-ის წარმომადგენლებმა საინფორმაციო  ხასიათის შეხვედრა გამართეს.
სა­ქარ­თ­ვე­ლოს დაწყე­ბი­თი გა­ნათ­ლე­ბის პრო­ექ­ტი G-PriED  აშშ-ს საერთაშორისო გან­ვი­თა­რე­ბის სა­ა­გენ­ტოს (USAID) მი­ერ და­ფი­ნან­სე­ბულ პრო­ექტს წარმოადგენს, რომ­ლის მი­ზა­ნი  წიგნიერებასა და მათემატიკაში დაწყე­ბი­თი (I-VI) კლა­სე­ბის მოს­წავ­ლე­თა საბაზისო და გამჭოლი უნა­რ-ჩვევე­ბის განვითარების ხელშეწყობაა. პროექტის  ფარგლებში, ბოლო 4 წლის განმავლობაში, დაწყებითი განათლების საფეხურზე ინოვაციური მიდგომებისა და სასწავლო რესურსების პილოტირება საქართველოს 586 საჯარო სკოლაში განხორციელდა. ამავე პროექტის ფარგლებში შეიქმნა პრო­ექ­ტის ყვე­ლა მნიშ­ვ­ნე­ლო­ვა­ნი აქ­ტი­ვო­ბის,  რესურსების ელექ­ტ­რო­ნუ­ლი ვერ­სი­ე­ბი და ონლაინ რესურსების პორტალზე (kargiskola.ge.)  განთავსდა. ამ გზით ყველა მსურველს აქვს სწრაფი წვდომა მაღალი ხარისხის სატრენინგო პროგრამებზე, სასწავლო რესურსებსა და დამხმარე  მასალებზე.
შეხვედრაზე G-PriED-ის წარმომადგენლებმა პროექტის შესახებ ისაუბრეს და თესაუ-ს დაწყებითი განათლების საბაკალავრო საგანმანათლებლო პროგრამის განხორციელებაში მონაწილე აკადემიურ პერსონალს სა­ი­ტის - kargiskola.ge გამოყენების პერსპექტივებსა და  პრინციპებზე  ინფორმაცია  მიაწოდეს.
G-PriED-ის პროექტის აქ­ტი­ვო­ბე­ბის სა­მიზ­ნე ჯგუ­ფს პე­და­გო­გე­ბი წარმოადგენენ. პროექტი მასწავლებელთა პროგრამების განმახორციელებელ  უნივერსიტეტებთან და აკადემიურ პერსონალთან  თანამშრომლობას   ითვალისწინებს.

Project G-PriED representatives carried out informational meeting with the academic staff involved in Primary Education Bachelor Programme implementation at Telavi State University Faculty of Educational Sciences.
Georgian Primary Education Project G-PriED is funded by USA International Development Agency (USAID), that aims to promote development of  basic skills in Literacy and Mathematics among primary (I-VI) grade students. Under the project, during the last four years, innovative approaches and teaching resources were piloted in 586 Georgian public schools. Within the same project, electronic versions of all important activities, resources were made and put at online resources portal (kargiskola.ge). High standard training programmes, teaching resources and additional materials are quite easy to be accessed by everyone.
At the meeting, G-PriED representatives spoke about the project and gave TeSaU academic staff information about the perspectives and principles of using the website – kargiskola.ge.
Pedagogues represent the target group of G-PriED project activities. The project provides cooperation with the universities implementing teachers’ programmes and academic staff as well.