სამეცნიერო-კვლევითი პროექტის პრეზენტაცია
2015 წლის 1 ნოემბერს დასრულდა სამეცნიერო-კვლევითი პროექტი-,,დეგრადირებული მიწების აღდგენის ტექნოლოგია“.
კვლევებში, რომელიც საცდელ ნაკვეთზე განხორციელდა, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის აგრარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტთან ერთად, ჩართული იყო ქუთაისის და ახალციხის სახელმწიფო უნივერსიტეტების აგრარული ფაკულტეტები (პროექტის წარმდგენი- ააიპ ,,ადამიანის ჰარმონიული განვითარების საზოგადოება“ (PHDS), პროექტის ხელმძღვანელი-დავით ნაზაროვი).
23 დეკემბერს კვლევების შედეგების პრეზენტაცია თესაუ-ს აგრარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის ასოცირებულმა პროფესორმა, ნიკოლოზ სულხანიშვილმა, გამართა.
პროექტში, მოხალისე ფერმერებთან, სახელმწიფო სტრუქტურების და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან ერთად, თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის აგრარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის სტუდენტებიც მონაწილეობდნენ. პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ მათ პროექტში ჩართულობის დამადასტურებელი სერთიფიკატები თესაუ-ს რექტორის მოადგილემ სამეცნიერო დარგში, პროფესორმა ნუნუ გელდიაშვილმა გადასცა.
სამეცნიერო კვლევის მიზანი იყო დეგრადირებული მიწების აღორძინებისთვის ტექნოლოგიის შემუშავება. ნიადაგების ლაბორატორიული ანალიზიდან გამომდინარე, გაკეთდა შესაბამისი დასკვნები და დაინტერესებული პირებისთვის რეკომენდაციები გაიცა.

Presentation of Scientific-research Project
The scientific-research project – “Technology of Restoring Degraded Lands” was ended on November 1st, 2015.
Iakob Gogebashvili Telavi State University Faculty of Agrarian Sciences, as well as Kutaisi and Akhaltsikhe State University Agrarian Faculties (project presenter – Non-commercial Legal Entity “People’s Harmonious Development Society” (PHDS), project director – Davit Nazarovi) were involved in the investigations carried out on the pilot plot.
On December 23, Nikoloz Sulkhanishvili – associate professor of Tesau Faculty of Agrarian Sciences made a presentation on research findings.
Telavi State University students of the faculty of Agrarian Sciences were among the project participants together with volunteer farmers, representatives of state structures and non-governmental organizations. After the presentation, Tesau vice-rector in the field of Science, Professor Nunu Geldiashvili awarded project participants with certificates.
The investigation aimed to make a technology for the restoration of the degraded lands. According to the laboratory analysis of the soils, proper conclusions were made and recommendations were given to all interested in that sphere.