შეხვედრა ნატოს და ევროკავშირის შესახებ
,,საქართველოს უსაფრთხოების და განვითარების ცენტრი“ ახორციელებს პროექტს-,,ახალგაზრდები უსაფრთხოებითვის“. პროექტის ფარგლებში, აღნიშნული არასამთავრობო ორგანიზაცია შეარჩევს 10 სტუდენტს და უზრუნველყოფს მათ 3 დღიან სასწავლო ვიზიტს თბილისში, სხვადასხვა სამთავრობო უწყებებში. სტუდენტებს საშუალება მიეცემათ, წარადგინონ პროექტები, რომლებსაც ისინი მომავალში კახეთში განახორციელებენ. შეჩეულ 3 საუკეთესო პროექტს ,,საქართველოს უსაფრთხოების და განვითრების ცენტრი“ ფინანსურ მხარდაჭერას გაუწევს.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში, საქართველოს ყოფილმა ელჩმა ნატოში და ,,საქართველოს უსაფრთხოების და განვითარების ცენტრის“ დამფუძნებელმა, ლევან დოლიძემ , იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში 10 დეკემბერს ლექცია- ,,საუბრები საქართველოს საგარეო პოლიტიკასა და ეროვნულ უსაფრთხოებაზე” -წაიკითხა. საუბარი ნატოს და ევროკავშირის შესახებ არსებულ მითებს და რეალობას შეეხებოდა.
როგორც თესაუ-ს პროფესორ-მასწავლებლებთან და სტუდენტებთან გამართულ შეხვედრაზე აღინიშნა, მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს ნატოში და ევროკავშირში გაწევრიანების შესახებ საზოგადოებას გადაჭარბებული მოლოდინი არ შეექმნას. საუბარი ასევე შეეხო იმ პოზიტიურ ნაბიჯებს, რაც ქვეყნის მთავრობამ და არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ამ კუთხით გადადგეს.
შეხვედრის მეორე ნაწილი კითხვა-პასუხის ფორმატში გაგრძელდა, რის შედეგადაც სტუდენტებმა მათთვის მნიშვნელოვან საკითხებზე ამომწურავი პასუხები მიიღეს.
პროექტი ”ახალგაზრდები უსაფრთხოებისთვის” ,,საქართველოს უსაფრთხოების და განვითრების ცენტრი“-ს და აღმოსავლეთ-დასავლეთ მართვის ინსტიტუტის მიერ ხორციელდება და რეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდების საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების საკითხების შესახებ ცნობიერების ამაღლებას ისახავს მიზნად.

Meeting around NATO and EU
“Georgian Center for Security and Development” implements the project – “Youths for Security”. Within the project, the mentioned Non-governmental Organization will select 10 students and organize 3-days visit for them in different corresponding organizations and agencies in Tbilisi. Students will have a chance to submit projects. The best 3 projects will be supported by “Georgian Center for Security and Development”.
Within the framework of the abovementioned project, the former ambassador of Georgia in NATO and the founder of “Georgian Center for Security and Development” Mr. Levan Dolidze conducted a public lecture at Iakob Gogebashvili Telavi State University on December 10. The lecture covered the topic “Conversations about the Foreign Policy of Georgia and National Security”. Conversation was about the myths and reality existing around NATO and EU.
At the meeting with Tesau professors-teachers and students it was mentioned that the most important thing for society is not to make exaggerated expectation around Georgia’s integration with NATO and EU. The meeting also covered those positive steps made by the government and NGOs.
The second part of the meeting continued in the form of dialogue. Students got detailed answers on the essential issues.
The project “Youths for Security” is implemented by “Georgian Center for Security and Development” and the East-West Management Institute. It aims to raise awareness of the youths living in the regions on foreign policy priorities and national security challenges facing Georgia.