თესაუ-ს პროექტმა შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გრანტი მოიპოვა
შოთა რუსთაველის ეროვნულმა  სამეცნიერო ფონდმა იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროექტი უმაღლესი ქულით შეაფასა.
2017 წლის სახელმწიფო სამეცნიერო საგრანტო კონკურსში,  „მეცნიერება იწყება სკოლიდან-კვლევები მოსწავლეთა მონაწილეობით“,  20 საკონკურსო პროექტს შორის უნივერსიტეტისა და ერეკლე მეორეს სახელობის თელავის #1 საჯარო  სკოლის ერთობლივმა   პროექტმა გაიმარჯვა.
პროექტი, სახელწოდებით, „ბუნებრივი რესურსებით ეკოპროდუქტების წარმოების მიზნით მოსწავლეებში კვლევითი უნარების გამომუშავება მიკრობიოლოგიური და ბიოქიმიური კვლევების მეშვეობით“, საჯარო სკოლებში მეცნიერული კვლევა-ძიების  უნარების განვითარებას, მოსწავლეების სამეცნიერო კვლევებში ჩართულობის ინტერესის ამაღლებასა და არასამიზნე სკოლებში ქსელური მუშაობის განვითარებას ისახავს მიზნად.
პროექტის განმახორციელებელი ჯგუფის წევრები, მეფე ერეკლე მეორეს სახელობის თელავის #1 საჯარო სკოლის  მასწავლებელი, ნანა გარჯიკაული, თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დოქტორანტი, თელავის #7 საჯარო სკოლის პედაგოგი, ნათელა ბაღათრიშვილი და თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ზუსტ და საბუნებისმეტყველო ფაკულტეტის დეკანი, პროფესორი მაგდა დავითაშვილი არიან.
პროექტის განხორციელების პერიოდში კვლევაში   მონაწილე საჯარო სკოლის მოსწავლეები უნივერსიტეტის ლაბორატორიებით ისარგებლებენ და სემინარებს სხვადასხვა დაინტერესებული ჯგუფებისათვის,  უნივერსიტეტის მეცნიერებთან  ერთად ჩააატარებენ.  პროექტის მიმდინარეობისას შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი  მეფე ერეკლე მეორეს სახელობის თელავის #1 საჯარო სკოლას ლაბორატორიულ და კომპიუტერულ ტექნიკას შეუძენს, რომელიც შემდგომში სკოლას საკუთრებაში დარჩება.
თელავის სახელნწიფო უნივერსიტეტისა და თელავის საჯარო სკოლების ერთობლივი პროექტი  2018 წლის მაისში დასრულდება.

In State Scientific Grants Contest 2017 "Science begins from school – Research involving pupils", joint project of the University and Erekle II Telavi Public School #1 gained success among 20 projects.
The project “Developing Research Skills among Pupils through Microbiological and Biochemical Researches with the purpose of producing Eco-Products with Natural Resources” aims to develop scientific research skills in public schools, raise students’ interest towards involving in scientific researches and develop network in non-target schools.
Among the project members are: King Erekle II Telavi Public School #1, Nana Garjikauli, Telavi State University PhD student, Telavi Public School #7 pedagogue, Natela Bagatrishvili and Telavi State University Dean of the Faculty of Exact and Natural Sciences, Professor Magda Davitashvili.
During the project implementation period public school pupils, involved in the research process, will use the University laboratories and conduct seminars for different groups of people together with the University scientists. Besides, during the project implementation period, Shota Rustaveli National Science Foundation will grant lab and computer technique to King Erekle II Telavi Public School #1.