თესაუ-ს პროფესორები საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციაზე
იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორები, გიორგი გოცირიძე და ქეთევან გიგაშვილი,  21-29 აგვისტოს, სამეცნიერო ვიზიტით, ბულგარეთის ქალაქ ალბენაში, მე-4 საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციაზე,  იმყოფებოდნენ.
გიორგი გოცირიძის საკონფერენციო მოხსენება -„რუსეთის კოლონიზატორული პოლიტიკის ძირითადი მახასიათებლები კავკასიაში, გრიგოლ ორბელიანის ეპისტოლური მემკვიდრეობის მიხედვით“,- ისტორიის სექციის საუკეთესო მოხსენებად დასახელდა. თესაუ-ს პროფესორს სიგელი და კონფერენციის ჯილდო  (მისი ემბლემა) გადაეცა. ქეთევან გიგაშვილი კი, ენისა და ლინგვისტიკის სექციას უძღვებოდა.
კონფერენციის მოხსენებათა კრებულები რამდენიმე ტომად  დაიბეჭდა.
თესაუ-ს პროფესორების სამეცნიერო ვიზიტი ბულგარეთში   შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა.
სოციალური მეცნიერებების, ჰუმანიტარიისა და ხელოვნებათმცოდნეობის მიმართულების  კონფერენცია 17 წლის წინ დაარსდა და მსოფლიო სამეცნიერო საზოგადოების ორგანიზებით იმართება. მომავალი კონფერენცია 2018 წელს, იტალიაში, ჩატარდება.

TeSaU Professors at the International Scientific Conference
Iakob Gogebashvili Telavi State University Professors, George Gotsiridze and Ketevan Gigashvili, participated in the 4th International Scientific Conference in Albena, Bulgaria on August 21-29.
George Gotsiridze’s conference report – “Main Features of the Colonized Policy of Russia in the Caucasus according to Grigol Orbeliani’s Epistolary Legacy” – was regarded as the best report of the section of History. TeSaU Professor was rewarded with the certificate and conference award (its emblem). Ketevan Gigashvili leaded the section of Language and Linguistics.
Conference reports were printed in several volumes.
TeSaU Professors’ scientific visit in Bulgaria was supported by Shota Rustaveli National Science Foundation.
Conference of Social Sciences, Humanities and Arts was established 17 years ago and it is organized by the world scientific society. The next conference is taking place in Italy in 2018.