ტარტუს უნივერსიტეტის ნარვას კოლეჯის სასტიპენდიო პროგრამა
ტარტუს უნივერსიტეტის ნარვას კოლეჯი აცხადებს 2018 წლის სასტიპენდიო პროგრამას - “Multilingual education and CLIL (content and Language Integrated Learning) Methodology” გაზაფხულის გაცვლითი სემესტრისათვის. სტიპენდიები გათვლილია იმ ბელარუსი, ქართველი, მოლდოველი და უკრაინელი სტუდენტებისათვის, რომლებიც სწავლობენ მაგისტრატურის საფეხურზე განათლების, მასწავლებელთა გადამზადების ან ნებისმიერი მსგავსი მიმართულებით.
სტიპენდიები სრულად ფინანსდება, ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განვითარების თანამშრომლობის პროგრამის ფარგლებში. 2018 წლის გაზაფხულის სემესტრისათვის სულ გაიცემა 10 სტიპენდია.

Narva College Scholarship Programme at the University of Tartu
Narva College of the University of Tartu is announcing a call for the scholarship programme 2018 - “Multilingual education and CLIL (content and Language Integrated Learning) Methodology” for the spring exchange semester. The aim of the semester scholarship is to introduce and promote best Estonian practices in multilingual education as well as build closer international ties in the field of education and teacher training between Estonia, Belarus, Georgia, Moldova, and Ukraine. The programme is for master students of Education, Teacher Training or any similar discipline.
The scholarships are funded by the Estonian Ministry of Foreign Affairs from Estonian Development Cooperation programme.
In total, 10 scholarships are available for studying as an exchange student at Narva College in the spring semester 2018.